Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poltrgeist byl malý kluk!

http://orig07.deviantart.net/c3cf/f/2007/320/2/5/ghost_house_2_by_arxetypo.jpg

 

O strašické záhadě "strašidelného domu" se média rozepisovala bulvárním způsobem řadu týdnů.  V domě prý praskaly žárovky samy od sebe, zásuvky samy od sebe začaly hořet a dokonce i prasklo zčistajasna akvárium. Noviny spekulovaly o možné příčině těchto jevů a padly návrhy jako elektromagnetické vlnění, neznámé vojenské zařízení z nedalekého újezdu a samozřejmě nejpopulárnější teorie, že v domě řádí duchové.

 

Jako jediný hlas rozumu se ozval odborník na neionizující záření a člen klubu skeptiků Sysifos Luděk Pekárek, který již od začátku tvrdil, že celá záhada je nesmysl a že jevy způsobuje chlapec, který v domě bydlí: "Z hlediska přírodních zákonů jde – s prominutím – o úplnou blbost. Ten chlapec může mít přístup k těkavým hořlavým chemikáliím, které se samovznítí až po určité době, kdy při tom on už není. U domku jsem byl a chtěl si s chlapcem promluvit, nedovolili mi to."

 

Dlužno dodat, že Pekárkovu vysvětlení se mnozí novináři vysmáli a dál raději sázely na neznámou fyzikální sílu či na duchy. J. X. Doležal například v Reflexu napsal: "Někteří příslušníci oficiální vědy jsou tak vědomostně arogantní, že - aby nemuseli přiznat, že něco nevědí a jejich racionální věda to dosud neobjasnila - radši popřou realitu. Přestože ve věci poltergeista je jeho popírání směšným dětinstvím."

Nyní však policie sdělila výsledek vyšetřování, který byl každému soudnému člověku jasný již od začátku: "Na základě zjištěných skutečností policie dospěla k závěru, že události v domě musí být zapříčiněny konáním fyzické osoby, která se k tomu v následném podání vysvětlení přiznala."

Co vy na to, pane Doležale?

Celá anabáze s vyšetřováním strašické záhady ukázala naprostou absenci kritického myšlení novinářů, kteří spekulovali o všem možném, jen ne o tom nejpravděpodobnějším vysvětlení, totiž že celá věc je prostý podvod. Televize Nova pak hovořila v souvislosti s výsledkem policejního šetření jako  "o překvapivém zvratu." Překvapivém? Jak pro koho.

Na druhou stranu možná média, ale i lidé začnou brát po této kauze klub skeptiků Sysifos vážně a uvědomí si, že ono s těmi paranormálními jevy nebude tak horké, jak se někdy zdá ze senzacechtivých novinových článků či záhadologických knih. Faktem totiž je, že členové mnohých skeptických organizací ve světě věnovali často desítky let zkoumání různých strašidelných domů, duchařských příběhů a paranormálních jevů a VŽDY se ukázalo, že se jedná o podvod. Nedivme se proto, když člen klubu Sysifos pronese, že celá záhada je "úplná blbost". Jeho výrok neznamená, že je to nějaký "arogantní veděc," jak si myslí pan Doležal z Reflexu. Jde spíš o to, že když hodíte tisickrát míčem a ten dopadne na zem, tak předpokládáte, že se tak stane i po tisíci prvé a že mič místo toho neodletí do vesmíru. Na přírodní zákony je spoleh, ty jsou pořád stejné. Stejně tak když má deset milionů lidí doma zásuvky, které nikdy nezačnou hořet samy od sebe a pak se najednou objeví povedená rodinka, kde se tohle údajně děje, je na místě zavolat psychologa a ne obviňovat přírodní zákony, že v jejich domě fungují jinak, než všude jinde na světě

zdroj

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář