Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chupacabra - Čupakabra

23. 11. 2016

 

 

Ráno se místním v jižní Americe naskytne děsivý pohled. Půlka koz ve stádu se v bolestech polomrtvá a krvácející. Druhá půlka je brutálně rozedrána na cucky. Kdo a nebo spíše co mohlo udělat něco tak brutálního?

 

Čupakabra (mužský rod, ze španělského el chupacabras, výslovnost: / tʃupa'kabɾa /, složené ze slov chupar – „vysávat“, a cabra – „koza“, doslova „vysávač koz“) je legendární zvíře údajně žijící v některých částech Severní a Jižní Ameriky.

 

Kde se vzala?

Poprvé zaznamenané útoky se odehrály v květnu 1995 v Portoriku. Bylo nalezeno osm mrtvých ovcí, každá se třemi kousnutími v oblasti hrudníku a zcela bez krve. Téhož roku v srpnu uhynulo v portorickém městě Canóvanas údajně 150 hospodářských a domácích zvířat a jedna svědkyně, Madelyne Tolentino, nahlásila spatření čupakabry. Místní se původně domnívali, že zvířata v Portoriku zabíjel jakýsi satanistický kult. Podobný případ se odehrál v roce 1975 v městečku Moca, ovšem tam byla smrt zvířat přisouzena Upíru z Moca (el gracinha de Moca). Nahlášených zabití a záhadných úmrtí zvířat na ostrově přibývalo, přičemž z každého byla několika okrouhlými rankami vysáta krev. Termín el chupacabras prý zavedl portorický komik a podnikatel Silverio Pérez brzy po ohlášení prvních incidentů v tisku. Krátce po prvních zprávách o čupakabrovi v Portoriku byla zaznamenána úmrtí zvířat v dalších zemích, jako je Dominikánská republika, Argentina, Bolívie, Chile, Kolumbie, Honduras, Salvador, Nikaragua, Panama, Peru, Brazílie, USA a Mexiko.

 

Podoba je záhadou!

 

Fyzický popis čupakabry není ve všech svědectvích stejný. Podle prvních svědků z Portorika to má být malý, štíhlý, chlupatý humanoid, s útlou malou čelistí a černýma očima, který se kromě masa a krve živí také melouny. Jiní viděli těžkopádné lysé zvíře velikosti malého medvěda s řadou ostnů sahajících od krku až po ocas, nebo naopak lehké zvíře pohybující se po zadních končetinách jako klokan. Podle některých zpráv může mít i křídla podobná netopýřím. Zbarvení má být šedé, pestré, nebo proměnlivé jako u chameleona. Popisy se shodují na několika charakteristikách: lysé kůži, pohybu po zadních končetinách, dlouhých tesácích a inteligentních, téměř lidských očích mandlového tvaru. V letech 2004–2011 byl několikrát vyfotografován, uloven nebo byla nalezena uhynulá zvířata pokládaná za čupakabru. Vždy se však jednalo o kojota nebo domácího pejska postiženého kožní nebo jinou chorobou (nejčastěji svrabem), takže zvířata byla lysá, případně i jinak zdeformovaná.

Podle vyprávění „očitých svědků“ zvíře s mohutnými tesáky, které chodí po zadních končetinách, na hřbetě se mu táhne hřeben ostnů a je kryté šupinami. Podle některých tvrzení má dokonce jakási netopýří křídla, dlouhý rozeklaný jazyk a odporně páchne. 

 

Podle Paranormal-activity může jít právě o nakažené zvíře, které se stalo mýtem. Pro tuto hypotézu mluví právě různé popisy zvířat. Například v následujícím díle se podle nás jedná o zmutovaného klokánka. Pod pojmem zmutování chápeme chybu genetiky.

 

 

zdroje:

http://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/16307/cupakabra-konecne-ulovena-odhali-tajemny-tvor-svou-skutecnou-tvar.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cupakabra

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář