Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostince - děsivé místo plné mrtvol

 

Když jsem vzala kamaráda z Anglie do Kutné Hory, zděšeně třeštil oči: "Češi jsou fakt šílení." Jeho zážitek z Kostnice, kde jsou prapodivně vyskládané kosti exhumované před 400 lety, byl vskutku nezapomenutelný.

Kostnici založil prý opat Heidenreich, který ve 13. století přivezl z Jeruzaléma hrst posvátné půdy. Tu pak rozházel po místním hřbitově při slavnostním obřadu. Od té doby vyhledávají Sedlec poutníci a nechávali se tu pohřbívat lidé z Polska, Bavorska i Belgie. Věřili totiž, že toto zázračné místo jim zajistí vzkříšení.

 

 

První nápad vyzdobit Sedlec kostmi pochází z 16. století od barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Poslední úpravy jsou z 19. století od řezbáře Františka Rinta. Poslední jmenovaný je autorem například kostěného lustru a Schwarzenberského erbu. V současnosti si mohou návštěvníci Kostnice prohlédnout pyramidy složené z více jak 40 tisíc kostí, nad kterými jsou koruny symbolizující boží království, na stěnách visí lebky se zkříženými hnáty, působivé jsou i lustry.

 

VIRTUÁLNÍ   PROHLÍDKA

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hánová

(eliška, 30. 5. 2013 17:08)

je to pravdivéé

Wow

(Klára Holáková, 22. 7. 2012 13:38)

Není to vůbec strašidelné