Jdi na obsah Jdi na menu
 


Waverly Hills Sanatorium

2. 8. 2011

 

waverly-hills-sanatorium1.jpg

 

Sanatorium Waverly Hills bylo otevřeno jako standardní nemocnice v roce 1910 a pobývalo v něm padesát tuberkulózních pacientů. Když se v Kentucky rozmohla tuberkulózní epidemie změnila se nemocnice v sanatorium, které poskytovalo útočiště sto čtyřiceti pacientům. Fungovalo až do roku 1961, kdy bylo zrušeno. Za dobu jeho fungování v něm zemřelo množství pacientů a dvě ošetřovatelky spáchaly sebevraždu. Je považováno za jedno z nejstrašidelnějších míst ve Spojených státech kvůli zjevení, která se zde objevují, záhadně zapínajícím se světlům, podivným zvukům a stínům míhajícím se na stěnách.

 

Budova sanatoria Waverly Hills škádlí už přes sto let lidskou fantazii. V místě, kde umírali pacienti nakažení tuberkulozou, totiž údajně straší. Vnitřní prostory se staly místem přenocování nejednoho dobrodruha a lovce duchů. Vesměs se shodují v tom, že prostředí je zde maximálně děsivé a že „něco cítili“. Někteří jdou ještě dál a bez zardění servírují informace o tom jak se potkali s duchem. Pravdou je, že sama budova budí respekt a soudný člověk si dvakrát rozmyslí, jestli tu přespí ikdyž v duchy nevěří.
 
Budova byla postavena v Louisville v Kentucky roku 1910. V té době řádila v Americe epidemie tuberkulózy a to takovou silou, že mnohdy likvidovala i malá města. Proti tomuto onemocnění nebyl žádný lék. Sanatorium Waverly Hills bylo postaveno na izolovaném místě a navrženo speciálně jako zařízení pro boj s tuberkulózou a její výzkum. Nemocnice ovšem byla natolik přetížena, že se v roce 1924 byla přistavěna další část budovy. V roce 1926 už bylo sanatorium považováno za nejkvalitnější zařízení pro nemocné tuberkulózou. I přesto zde stovky pacientů zemřely.
 
Ve snaze najít co nejúčinnější lék proti nemoci zde byly údajně prováděny různé techniky a pokusy. Plíce nemocných byly při hledání léku údajně ozařovány ultrafialovým světlem, což mělo zabránit šíření bakterií. Mělo se za to, že čerstvý vzduch je pro boj s tuberkulózou nejúčinější, takže někteří pacienti byli vystavováni v zimní zahradě, nebo před obrovskými okny a to bez ohledu na to jaká byla zrovna sezóna. Další postupy byly ovšem daleko horší. Některým nemocným byly tlakem rozšiřovány plíce, nebo odstraňována žebra, aby plíce pobraly více kyslíku. O tom zda jsou tyto historky pravdivé se můžeme pouze dohadovat, jedna z oblíbených urban legends, která o sanatoriu koluje je ovšem postavena na pravdivém základu.
Pacienti do budovy vstupovali předními dveřmi, ale místnosti opouštěli v horším případě takzvaným tunelem smrti. Totiž aby nepřicházeli příliš do kontaktu s šílenou realitou (jednou z filozofií nemocnice bylo, že duševní zdraví pacientů je stejně důležité jako to fyzické), byl vybudován ve sklepě sanatoria tunel, který vedl až k dráze pod kopcem. Tudy se svážela těla pacientů, kteří nemoci podlehli.
 
V roce 1943 byla tuberkulóza díky novým léčivům takřka vymýcena, takže sanatorium se stalo nepotřebným. V roce 1961 bylo zavřeno, aby se z něj do roka stala ozdravná ubytovna pro seniory. Z důvodu zneužívání pacientů bylo zařízení kompletně uzavřeno v roce 1982.
 
Do roku 2001 se měnili majitelé budovy a přilehlých pozemků jako ponožky, zatímco majestátní komplex chátral a stal se útočištěm bezdomovců a feťáků. A také lovců duchů, nebo lidí, kteří sem prostě přišli nasbírat bobříky odvahy. A právě v tu dobu se začaly vyprávět historky o zjeveních, která tu někteří svědci měli.
 
Návštěvníci vyprávěli o tom jak v domě někdo křičel o pomoc, o bouchání dveří, světlech v oknech, nebo krocích v prázdné místnosti. Jedna z legend vypráví o tom, že se zde zjevuje muž v bílém plášti, viděn byl nejčastěji v kuchyni, přičemž se místnost, dlouhá léta opuštěná, zalila vůní vařeného jídla. Nejvíce pozornosti ale přitahuje páté patro budovy, kde byli umisťováni duševně nemocní pacienti s tuberkulózou. Právě tady se nachází místnost 502, která je předmětem mnoha pověstí a legend. Pokud sem jde jakýkoliv zvědavec za duchy, míří zpravidla sem.
 
V roce 1928 se údajně v tomto pokoji oběsila vrchní sestra, která byla v sociální tísni a práce s duševně nemocnými jí zrovna neulehčovala. V roce 1932 z okna stejného pokoje vyskočila další zdravotní sestra, ovšem dodnes je tématem spekulací zda ji někdo nevystrčil ven. To co návštěvníky nyní láká právě k tomuto pokoji je několik svědectví o podivných obrazcích, které se zjevují v okně, nebo hlasech, které se z místnosti údajně ozývají.
 

FOTO

 

chodba.po-stranach-su-miestnosti-pre-pacientov.jpg

 

chodba-z-vyhladom-na-tunajsiu-sceneriu.jpg

death-tunnel.jpg

tunel smrti

 

waverly3.jpg

 

waverly4.jpg

waverly-1.gif

 

waverly-2.jpg

waverly-3.jpg

VIDEO

 

FILMY a DOKUMENTY

 

 

 

 

 

 

Spooked: The Ghosts of Waverly Hills Sanatorium (dokument)

Tunel smrti (film - horor)

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

cesta

(jan, 12. 2. 2017 4:10)

verte mi nechtely by jste zazit co se tam deje :D ja osobne se svym tymem tam chci jed ale tak 2 roky nejmin urcite se dockate a tady nejde jen o to ze je to strasidelny a opusteny ani nevite kolik tam umrelo lidi :)

Tunel smrti

(Gábí, 6. 12. 2012 18:05)

Hele a viděli jste ten horor Tunel smrti? Je to o tomhle místě :)

Re: Tunel smrti

(tynka, 10. 12. 2012 16:07)

joo videla jsem...a hned bych brala letenku a podivat se tam !!! toto me hhrozne pritahuje takove udalosti..

Re: Re: Tunel smrti

(petra, 28. 5. 2013 9:29)

Mne to tez pritahuje se tam jet kouknout ale nwm skym vsechno bych zaplatila letenku. Jidlo atd.. jen nwm skym:(

Re: Re: Re: Tunel smrti

(jirka, 15. 6. 2013 15:58)

ja bych tam stebou klidne jel, muj email ronaldo77@seznam.cz pokud chces, ozvy se

Re: Re: Re: Re: Tunel smrti

(Merdieval, 21. 6. 2013 7:29)

Taktéž by mě to zajímalo. :)))

Re: Re: Re: Re: Re: Tunel smrti

(eh lol , 26. 12. 2015 9:04)

ja bych jel s vama

Re: Re: Re: Tunel smrti

(Aneta, 14. 12. 2015 21:19)

Klidně bych jela stebou to mi ver. ;)

Re: Tunel smrti

(Sana, 5. 8. 2013 10:14)

JJ

Tunel smrti.

(radim, 24. 6. 2015 20:00)

Já bych tam v pohodě jel :-)

Tunel smrti.

(zdenek, 5. 1. 2015 23:22)

Ahoj lidičky.
Tyhle věci mě dost přitahují a klidně bych tam vyrazil, pokud by někdo měl zájem přidat se, tak muj email je : zdenekklas1234@seznam.cz :)

a co děti

(Hana, 1. 1. 2015 11:58)

Já slyšela a četla viděla ve fakta x že tam bylo ještě uděláno pro děti takže malé sanatorium pro děti a prý tam straší duch malého chlapečka asi jménem Timmy nebo jak a hraje si s míčem a ten pokoj pro děti je prý vedle pokoje 502 nebo jak prostě kde se oběsila ta sestřička ale jsou to jenom asi nezbytečný informace když se o tom tady nepíše

čaues

(Michal, 21. 10. 2013 12:47)

Čsues já bych s tebou klidně jel jestli uš teda neni pozdě dyštak napiš 607102183

Pěkný článek,

(Perlinka, 7. 10. 2012 23:04)

jen k těm metodám léčby tuberkulózy, plicní TBC se většinou chronická nemoc, která se tělesným klidem a vydatnou stravou dala když ne vyléčit, tak zastavit a pacient mohl vést úměrně aktivní život, aniž by měl kdy další problémy. Tuberkulózní bakterie většinou pracuje pomalu, rozpouští tkáně a tak se šíří dál a dál, přičemž jeden způsob, jak to omezit, je zvápenatění ložiska. To je přirozený proces těla a toto hojení je samozřejmě podpořeno co nejmenší pohyblivostí. Proto byli pacienti na vzduchu, protože s dostatečným přísunem kyslíku stačí dýchat lehce. Žebra se opravdu odstraňovala (tzv. torakoplastika), protože se hrudník umenšil, plíce stlačila, tolik se nehýbala a tak se hojila. Šlo ovšem o zákrok poslední naděje na přežití. To "rozšiřování plic tlakem" je nesmysl, jde o tzv. umělý pneumotorax, kdy se napustil vzduch do štěrbiny mezi plíci a hrudní stěnu, plíce se tak stlačila a opět se znehybněná mohla hojit. Vzduch se po čase vstřebá a pneumotorax je tedy vratný. Šlo o nejčastěji využívanou metodu léčby tuberkulózy kromě vzduchu a klidu, používané po celém světě, v USA i v Evropě, kdy případů TBC bylo tolik, že každý kraj či větší okres měl své vlastní sanatorium. Nejde tedy o urban legend a kvůli těmto "drastickým" metodám určitě ve Waverly nestraší :-)
Podzemní chodby jsou i v dnešních nemocnicích, včetně těch nejmodernějších, a slouží stejnému účelu. Nikde na světě se přece nenechávají ležet nebožtíci na očích všem ostatním, to opravdu pro morálku není dobré. Nehledejme hrůzu tam, kde není. Že je Waverly Hills strašidelné, o tom nepochybuju. Kombinace té architektury, opuštěnosti a hrůzy lidí z utrpení dělá své. Já se třeba děsím porodnice u Apolináře; přesto jsem neslyšela, že by tam strašilo. :-)

Re: Pěkný článek,

(Bára, 17. 1. 2013 9:10)

Svatá pravda, chtěla jsem napsat stejné informace jako ty. I s tím Apolinářem souhlasím, myslím, že by se tam klidně mohl nějaký hezký horor natočit :) Jinak pro ty, kdo by se chtěli o starých metodách dozvědět víc, tak moc hezky a srozumitelně je popisuje Betty MacDonaldová v knížce Co život dal a vzal, prostřední část.