Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co způsobilo 10 ran egyptských?

http://nd01.jxs.cz/815/276/ad21ff458c_14490077_o2.jpg

 

Jedním z nejtajemnějších biblických příběhů je ten o deseti ranách egyptsých, jejž popisuje kniha Exodus. Na egyptský lid měl dopadnout Boží hněv, který vyústil v neskutečné pohromy. (zdoj Enigma 9/2011)

Seznam ran

 • krev – veškerá voda v Egyptě se proměnila v krev. (Ex 7,14-24 )
 • Žáby – přemnožení žab. (Ex 7,25-8,11)
 • Komáři (nebo také štěnice) – přemnožení zmíněného obtížného hmyzu. (Ex 8,12-15 )
 • Mouchy – přemnožení much. (Ex 8,16-28 )
 • Mor – postižení stád Egypťanů dobytčím morem. (Ex 9,1-7 )
 • Vředy – postižení Egypťanů a jejich stád vyrážkou. (Ex 9,8-12 )
 • Krupobití – poničení úrody a pobití dobytka a lidí, kteří se neukryli, krupobitím. (Ex 9,13-35)
 • Kobylky – přemnožení kobylek a poničení zbytku vegetace. (Ex 10,21-20)
 • Tma – neproniknutelná tma trvající tři dny, omezená však pouze na Egypťany. (Ex 10,21-29 )
 • Pobití prvorozených – zabití prvorozeného (resp. nejstaršího) potomka v každé rodině a prvorozených dobytčat v jedné noci. (Ex 11,1-12,36 )
 • (zdroj wikipedia)

Skutečně se něco takového stalo? Po správném řešení bádá řada od¨borníků a přichází se zajimavými závěry. Podle nich možná Bible popisuje realitu! Za pohromami prý může stát příliš chuché klima a také výbuch sopky, jež se měla nacházet jen asi 600 km od Egypta.

roj kobylek patří mezi jednu z nejznámějších ran

Badatelé se zaměřují na období sucha, které případně mohlo být za některé rány zodpovědné Zařazují ho na období konce vlády faraona Ramese II., během níž zemi svlažovaly pravidelné deště. "Po vládě Ramese křivka klimatu prudce klesla. Nastala Suchá perioda, která měla zajisté vážné následky" uvádí profesor Augusto Magini, paleoklimatolog z německé univerzity v Heidelbergu. Podle odborníků by enormní sucha mohla některé rány vysvětlovat. Zbytek pak má možná na svědomí výbuch sopky Théry někdy mezi lety 1500-1650 př. n. l. Nacházela se asi na 600 km vzdáleném ostrově Santorini. U tohoto předpokladu je jediný problém, a to časový rozestup mezi těmito dvěma událostmi, který činí několik stovek let. To je však vysvětleno tak, že původně události nenavazovaly a do časové souvislosti byly dány až se vznikem pozdějšího biblického příběhu. Opravdu jsou tak tajemné egyptské rány vysvětleny? (zdroj Enigma 9/2011)

Další Hypotéza:

Vědci vyvracejí tvrzení Bible: Žádných deset ran. S Egyptem si jen nešťastně pohrávala příroda!

 

Snad každý zná příběh o 10 ranách egyptských. Bůh měl prostřednictvím Mojžíše a jeho bratra Arona osvobodit Izraelity ze zajetí. Ale byl to opravdu boží zásah, či jen shoda náhod?

1. Voda obrácená v krev

BIBLE: Aron na Mojžíšův pokyn obrátil vodu v Nilu v krev. Voda se nedala pít a všechny ryby v ní pomřely.

VĚDCI: Při záplavích se mohly prudce přemnožit mořské rostlinné organismy, jež vylučují červené stigma a toxiny.

2. Žáby obsazují zem

BIBLE: Faraon nepovolil, proto po sedmi dnech žáby na Aronův pokyn pokryly celý Egypt.

VĚDCI: Stojí za tím hloubení nových vodních zdrojů ideálních pro rozmnožování těchto obojživelníků. Jedna žabí samička naklade i 1 000 vajíček!

3. a 4. Hmyz útočí

BIBLE: Do egyptských domů vnikly nápory nejprve komárů, pak much a jiného obtížného hmyzu, do domů Hebrejců však nikoli.

 

 

5. Mor hubí dobytek

BIBLE: Dobytčí nemoc naprosto zlikvidovala egyptská stáda, ovšem opět se vyhnula stádům hebrejským.

VĚDCI: Předpokládají jednu z těchto chorob: dobytčí mor, slintavku, kulhavku, horečku údolí Rift či sněť slezinnou.

6. Hrůzná nemoc

BIBLE: „Naberte do rukou saze z vypalovací pece a Mojžíš je vyhodí k nebesům před zraky faraona. A stanou se práškem po celé egyptské zemi a stanou se boláky, které vyrazí puchýři na člověku a na zvířeti v celé egyptské zemi,“ řekl Bůh.

VĚDCI: Příčinou se zdá být nápor černých neštovic či kožních nemocí přenášených hmyzem. Hebrejové se více dbali na zásady prevence.

7. Krupobití zabíjí

BIBLE: Mojžíš vztáhl svou hůl k nebesům a vyvolal takové hřímání a krupobití, jaké Egypt ještě nikdy nezažil.

VĚDCI: Šlo o meteorologický jev, kdy padaly kroupy z ledu či ze sopečných vyvrženin. Během chvíle mohly zničit veškerou úrodu a zranit lidi i zvířata.

8. Rojící se kobylky…

BIBLE: A Egypt zaplavila mračna kobylek.

VĚDCI: Prudký déšť vyvolal invazi dravých sarančat, která dokážou urazit vzdálenost 4 000 km! Jejich miliardové kolonie pokryjí až 1 000 km2!

9. Budiž tma…

BIBLE: Devátá rána způsobila třídenní tmu.

VĚDCI: Horký pouštní vítr chamsín zvedl velká mračna prachu, jež zakryla slunce.

10. Pobití prvorozených

BIBLE: Bůh Mojžíšovými ústy oznámil, že v zemi zemře vše prvorozené.

VĚDCI: Tady vědci úplně jasno nemají - nedokážou přesně určit chorobu, která měla za následek i smrt faraonova nejstaršího syna, po níž vládce konečně přistoupil na odchod Hebrejců z Egypta.

zdroj

Hypotéza Paranormal-activity

Podle nás jsou Egyptsé rány velká souhra náhod, které byly šikovně využity. Paranormal-activity se přiklání k vědeckému výkladu ran.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

teorie

(Jaroslav, 7. 6. 2016 1:28)

Zamyslel se někdo nad tim,ze o Mojžíšovi nejsou krom bible žádné záznamy?Takže bych se raději snažil dokázat,že Mojžíš vubec byl,nezvoremyslet o tom co udělal.

Mezery v teorii

(Tereza, 30. 5. 2012 20:19)

Diky za shrnuti cele rady zajimavych hypotez. Kdyz ovsem porovnam vyse uvedena vysvetleni s tim, co se pise ve Starem Zakone v Bibli, neubranim se nasledujicim otazkam:

1. Nacasovani
Jak je mozne, ze Mojzis presne na den urcil, kdy ktery 'prirodni' jev nastane a zaroven svoji modlitbou ovlivnil presne jeho konec

2. Vylouceni zeme Gosenu z pohrom
Jak lze vysvetlit, ze rany padly jen na Egyptany, jejich dobytek a obili, ale vsem Izraelcum se pohromy vyhnuly? Priklad hypotezy o tme zpusobene poustnim piskem, ktery zakryl slunce. Tma by logicky byla nasledkem, ktery by bez rozdilu postihl i egyptskou cast Gosen, ve ktere zili Izraelci.

Rozumim lidske potrebe vse si vedecky vysvetlit, 10 egyptskych ran je zrejme dukazem, ze jsou v nasem zivote veci, ktere nas zcela presahuji a jez nejsme schopni obsahnout.