Jdi na obsah Jdi na menu
 


Existovala Sodoma a Gomora?

 

http://www.bible-history.com/biblestudy/painting-sodom-gomorrah-9.jpg

Lotova žena se však ohlédla zpět a proměnila se v solný sloup. (Gen 19:26)

Výrazy Sodoma a Gomora si až do současné doby udržely svůj specifický význam. Označují hřích, a to podle biblického příběhu, v němž měla být tato města zničena. "A Hospodin dštil na Sodomu a Gomoru síru a oheň; bylo to od Hospodina z nebe. Na města s celou okolní rovinou, se všemi obyvateli i se vším, co roste ze země, propadla zkáze" (Gen 19:24,25) dočítáme se o události v Bibli. Opravdu tato města existovala? Podle Písma měla ležet u Mrtvého moře. Mnoho historiků se je proto snaží identifikovat. Jedním z významných nálezů je destička s klínovým písmem, nalezená na území starověkého města Ebla, která pochází z 3. tisíciletí př.n.l.! Obsahuje názvy pěti měst, jejichž součástí měla být i Sodoma a Gomora.

Ukrývá stará destička souřadnice Sodomy a Gomory?

Později ovšem odborníci tento záznam zpochybňují a odmítnou. Přidá se k nim i skeptická strana, která upozorňuje na to, že pokud měla být města zničena, musela je postihnout nějaká přírodní katastrofa. V těto oblasti však nedošlo za posledních 4.000 let ani k vuk¨lkanické, ani k seismické aktivitě. Jedině, co by mohlo příběh inspirovat., je prý pád meteoritu v roce 3123 př. n. l. vedle této oblasti. Jde snad tedy o upraveonou a přibarvenou skutečnou událost?

 

článek byl přejat z časopisu Enigma 9/2011

 

Hypotéza Paranormal-activity

 

Sodomu a Gomoru zničily záplavy!

Dle hypotézy Paranormal Activity opravdu mohla města existovat. Jejich poloha u černého moře nahrává tomu, že mohlo jistě dojít k masivním záplavám. Možná i v souvislosti s tektonickou nebo sopečnou aktivitou v oblasti došlo nakonec k prolomení Bosporské úžiny před asi 7600 lety. V této době existovala na březích Černého moře vyspělá civilizace, která byla rychle postupující záplavou zničena. Podle počítačových modelů stoupala hladina přibližně o 12-15 cm denně, což znamenalo postup moře až o 1 km denně. V této době byla hladina o 120 metrů níže než dnes. Tyto záplavy tedy vznikly kolem roku 5.590 př. n. l., což by odpovídalo i historickému zařazení většiny biblických událostí, které se datují k 6. stol. př. n.l.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ZNK

(Jelen, 7. 7. 2015 13:23)

Sodoma gomora mengele a sád tyhle dva zmrdi tě naučej péro sát