Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde stojí Babylonská věž?

 

 Mystérium nejpyšnější stavby všech dob trápí dlouhý čas veřejnost, stejně jako odborníky. Mělo se jednat o věž, jež prý sahala až do nebes. Její přesné rozměry však nejsou známy. Podle některých židovských spisů měřila kolem 2.500 metrů (pro porovnání dnešní nejvyšší budova světa mBurdž Chalífa v Dubaji má 828 m pozn. Admina), v jiných pramenech se však dočteme o výšce popuze v řádu stovek, či jen desítek metrů (historik z přelomu 4. a 5. století Paulus Orosius, jí například přisuzuje ai 85 metrů). Popdle výsledků bádání profesora J. E. Gordona ba statika věže mohla vydržet až do výše 2,+ km. Otázkou zůstává její vzhled i tvar. Někteří ji považují za spirálovitou stavbu, jiní se domnívají, že byla více široká, než vysoká. Rovněž se vynořují spekulace o tom, že se ve skutečnosti jednalo o zikkurat (stupňovitou věž tvořenou terasami nadd sebou) A je tady ještě další otázka - Kde vlastně stála?

 

http://myty.info/image/2007080004/zikkurat.jpg

 

Vypadala právě takhle Babylonská věž?

(zikkurat ve městě Ur měřil zhruba 90 metrů - do jaké výšky sahala tedy Babylonská věž?)

 

Nikdo přesně nedokáže určit, která stavba mohla být Babylonskou věží. Většina vědců se však shoduje, že biblický příběh má reálný základ. Zbývá už jen zjistit, odkud pramení. Možnosti je prý hned několik. Jedním z horkych kandidátů na věž je zikkurat Etermenanki, který bychom v 6. století př. n. l. nalezli v Babylonu (dříve jižní Mezopotámie dnes území Iráku) Také je tu však možnost, že věží byl zikkurat v Eridu, prvním sumerském městě. Právě toto místo totiž nese označení NUN KI ("Pozoruhodné místo"), jak se hovoří o Babylonu!

"Babylonská věž není mýtus. Skutečně existovala. Prochází evropským a západním uměním, její vyobrazení jsou fantastická" říká Johnatan Jones, odborník na umění, působící v britském deníku Guardian. Nakolik lze věřit příběhu o zmatení jazyk, která¨ým měl Bůh za stavbu pyšné věže potrestat lid? Pokud by tomu tak skutečně bylo, musela by vznikout alespoň 10.000 let před Kristem. Jenže v Bibli se o její stavbě dočteme: "Tu si řekli vespolek ´Nuže, nadělejme cihel a důkladně je vypalme.´ Cihly měli místo kamene a asfalt místo hlíny" (Gen 11:3). Takový materiál ukazuje na mnohem modernější dobu. Jak si vysvětlit tyto nesrovnalosti? Znamená to, že Babylonká věž ve skutečnosti neměla tkový vá¨ýznam, který je jí v dnešní době přisuzován?

článek byl převzán z časopisu Enigma 9/2011

Hypotéza Pranormal-activity

Babylonská věž byla Pyramida!

Jak víme Babylon blízce sousedil s Egyptskou říší. Je tedy silně možné, že si starověcí stavitelé vzali inspiraci zde. Tedy nešlo o zkuurat, nýbrž o stupňovitou pyramidu! Nejvyšší známá Cheopsova pyramida má v současnosti rozměr základny 230,38 × 230,38 m, (což odpovídá ploše třinácti fotbalových hřišť v jejich minimálním rozměru 90x45m) její současná výška je 137,5 m, i když původně byla ještě o 2 m na každé straně delší a o 9 m vyšší. Sklon pyramidy je asi 51°50´. Až do 80. let 19. století byla nejvyšší lidskou stavbou na světě. Zabírá plochu 5,15 hektarů. Chybějící špička, kazící dojem dokonalého jehlanu, je zřejmá na první pohled – díky tomuto defektu byla za druhé světové války na vrcholu pyramidy protiletecká pozorovatelna. Jedná se o nejobjemnější stavbu na světě – původní objem celé stavby činil asi 2 520 000 m³. Na celou stavbu bylo použito přibližně 2 milionů kusů kamenných bloků (každý z nich váží cca 2,5 tuny), jejichž celková hmotnost je 5 000 000 tun. Mohla podobná stavba být předlouhou pro Babylonskou věž?

Jak víme přelouhou pro starý zákon jsou židovské spisy. Jak taaké víme židové půsoobili v Egyptě jako otroci - viz kniha Mojžíšova ( Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium). Působili určitě i na stavbách pyramid a znali systém stavby. JE tedy možné, že se u svých "vykořisťovatelů" inspirovali.

Džoserova stupňovitá pyramida v Sakkáře - vypadala nějak takhle Babylonská věž?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skutečná Babylónská věž

(Luvák, 25. 11. 2015 18:04)

Chyba lávky, Babylónská věž se nacházela na Slovensku: http://extremnizahady.blog.cz/1511/babylon-lezi-ve-slovenske-obci-magnezitovce

Re: skutečná Babylónská věž

(...., 27. 12. 2015 15:38)

PRAVDA

babylonska vez

(...., 27. 12. 2015 15:36)

jako dobry, ale neco aby jsem z toho mohla udelat strucnou prezentaci to ne.

Konečně!

(Dominika, 24. 11. 2013 13:57)

Moc moc děkuji za kraásný,stručný zápis .3.. hrozně dlouho jsem něco takového hledala :) děkuji!

CITACE

(Petra, 17. 10. 2012 11:24)

Nedostatečný popis obrázků a jejich autorů. Chybí zdroje a případné odkazy.

Re: CITACE

(Dp, 20. 10. 2012 19:27)

Obrazky jsou ozdrojovany bud na kliknuti nebo zdrijem a zdroj wikipedie je uveden v upozornenidh a podekovanich - dp

Chválím a chyba

(Johny Honkong, 23. 8. 2011 19:14)

Jak tam je Kdeo? Tam máte asi chybyčku.Jinak moc pěkný stranky..

Re: Chválím a chyba

(admin, 29. 8. 2011 12:13)

Děkujeme za upozornění - chyba byla opravena - omlouváme se za její vznik.
Příjemný den