Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kopí osudu - co je vlastně zač?

 

Kopí osudu či svaté kopí je podle legendy kopí, jímž měl římský voják Longinus (nebo Mauritius) probodnut bok Ježíše Krista, visícího na kříži. Kopí bývá též označováno jako Longinovo kopí. Kopí provází řada legend, které líčí jeho bohatý osud, zároveň však není prokázána jeho reálná existence. Dnes existuje šest exemplářů údajného svatého kopí.

Svaté kopí sehrálo významnou roli při první křížové výpravě. Po téměř osmiměsíčním boji o Antiochii bylo hlavní křižácké vojsko již značně vysíleno a proti němu stálo v přesile početné vojsko mosulského atabega Kerbogy. Novou sílu vyčerpaným křižákům dodalo zázračné nalezení svatého kopí pod oltářem chrámu sv. Petra. Na nálezu se svými vizemi významně podílel provensálský mnich Petr Bartoloměj. Za opatrovníka vzácné relikvie se prohlásil Raimond z Toulouse. Křižáci pak podnikli překvapivý pěší výpad a v rozhodující bitvě 28. června 1098 u Antiochie zcela zvítězili. V dalším průběhu první křížové výpravy, však byla pravost svatého kopí zpochybněna. Petr Bartoloměj, aby tyto pochybnosti vyvrátil, podstoupil ordál ohněm, kdy měl s kopím a vírou v srdci projít ohněm, a pokud by bylo kopí pravé, ochránilo by ho. Petr ohněm skutečně prošel, ale dvanáct dnů poté 20. dubna 1099 následkem popálenin zemřel a jeho smrt v očích křižáků potvrdila, že nalezení svatého kopí byl podvod.

Toto kopí prodal jeruzalémský král Balduin II. kvůli finančním nesnázím roku 1239 Benátkám. Později se dostalo do vlastnictví francouzského krále Ludvíka IX. Svatého, který je uložil v Sainte Chapelle v Paříži. Koncem 18. století bylo za Francouzské revoluce přemístěno do Národního muzea, odkud beze stop zmizelo.

Další tzv. Longinovo kopí získal do dočasného držení společně s klenoty Svaté říše římské císař Karel IV. Dnes je společně s dalšími předměty z říšského pokladu uloženo v Klenotnici vídeňského hradu. V tomto případě se zřejmě jedná o karolinskou práci z 8. století, o které se poprvé zmiňuje historik Liuprand z Cremony. Zlatý obal byl zhotoven později. Za pravé bylo toto kopí uznáno ve 14. století. Karel IV. je uložil na Karlštejně a roku 1354 zavedl církevní svátek sv. Kopí. Za vlády císaře Zikmunda Lucemburského byl říšský poklad převezen do Norimberka a koncem 18. století do Vídně, kde se stal po zrušení Svaté říše římské soukromým majetkem Habsburků.

Hypotéza Paranormal-activity

kopí soudu které balo uznáno jako pravé nemusí být pravé. Prokázali to i nedávné průzkumy, které kopí zaředili až někde do 3. - 4, století n. l. Kde se tedy skrývá to pravé?

 

Možnosti

plné rozvržení římské výzbroje naleznete zde

Kandidát č. 1 - Pilum

typ římského oštěpu. Používalo se od konec čtvrtého století př. n. l. do konce třetího století n. l. Vržením pil zahajovali římští legionáři svůj útok. Důmyslná technická vylepšení těchto oštěpů učinila z pila na svoji dobu komplikovanou, zato vysoce účinnou zbraň.

Pilum, stejně jako jiné římské zbraně, prošlo řadou zdokonalení a změn. Délka římského pila byla přibližně 2 metry. Pila byla dvojího druhu - silná a slabá. Když se protivník přiblížil, všichni legionáři vrhli svá pila a vyrazili do útoku (velice účinná taktika). Každé pilum bylo vybaveno zpětnými háčky, aby si protivník nemohl oštěp vytáhnout z těla či štítu. Pokud oštěp zasáhl protivníka, byl většinou vyřazen z boje. Pokud zasáhl štít, jeho tíha byla taková, že byl nepoužitelný, a kdyby si protivník ponechal štít, do kterého bylo zabodnuto pilum, nemohl s ním manipulovat a legionář mohl sešlápnout pilum, tím stáhl i štít a protivník byl bezmocný. V pozdní republice bylo pilum zdokonaleno a to prý samotným Gaiem Mariem. Do té doby byla část ratiště, která spočívala v kovové hlavici, připevněna dvěma železnými hřeby. Marius však prý odstranil hřeby a nahradil je dřevěným kolíkem, který se snadno zlomil. Výsledkem pak bylo pilum, které po dopadu nezůstalo rovné, ale jeho ratiště se ohnulo. Cílem bylo nejspíš vyrobit oštěp, který by byl po vržení nepoužitelný nepřítelem k protiútoku. V té době se na pilum už nepohlíželo jako na oštěp, ale i jako na bodné kopí. Pokud byla římská jednotka ohrožena útokem jízdy, semkli se legionáři k sobě a ze svých pil vytvořili nepropustnou hráz. V raném císařství bylo pilum odlehčeno a manipulace s ním se zjednodušila. Také bylo přidáno olověné závaží, které vržené pilum v letu stabilizovalo. Pilum, stejně jako jiné římské zbraně té doby, bylo skvělé kvality a útok legionářů, kteří vrhli svá pila, tasili meč gladius a se svými štíty scutum se chránili, byl skoro nezastavitelný. Pilum bylo velmi účinnou zbraní, ale bylo složité je vyrobit. V období pozdního císařství se pilum vytrácí a je nahrazováno germánskými oštěpy jako bylo spiculum a vericulum. Ve čtvrtém století pilum definitivně mizí stejně jako většina klasických římských zbraní.

PRO:

  1. Nejpoužívanější kopí v římské armádě
  2. Sedí historické zařazení zbraně

PROTI:

  1. Neodpovídá klasická představa o kopí osudu, kopí bylo příliž krátké

Kandidát č. 2. - Spiculum

Spiculum byl oštěp, který používali barbaři a později i římská armáda a byl méně účinnější než římské pilum.

PRO:

  1. Kopí odpovídá více klasické představě a je dostatečně dlouhé

PROTI:

  1. Kopí neodpovídá historickému zařaazení. - kopí se začalo používat až s barbarizací římské armády

Kandidát č. 3 -  Vericulum

Lehké pěší kopí.

PRO:

  1. Zakončení i délka by jakžtakž odpovídali klasické představě

PROTI:

  1. Kopí se začalo používat až příliž pozdě

Kandidát č. 4 - jezdecké kopí

(dlouhé kopí - použivané občas i úěchotou)

http://www.comitatus.net/images/comitatuscavalry24.jpg

Kopí použiváno prakticky po celou dobu existence římského vojska.

PRO:

  1. Dělka i vzhlet odpovídají klasické představě
  2. Historické zařazení odpovídá

 

PROTI:

  1. Málokdy použivané pěchotou

Výhercem, co se týče typu kopí je tedy, podle nás kandidát č. 4.

Kde, ale je kopí, co probodlo bok Krista?

 To asi nidky nezjistíme.

obsah je majetkem www.paranormal-activity.estranky.cz a jeho kopírování je trestné

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re

(Admin, 21. 8. 2013 10:41)

Zapomnel jsem uvest zdrooj nemam tidic rukou - drkujema, narsvime

Obsah je majetkem

(Kosudu, 21. 8. 2013 8:17)

Většina textu je trapně zkopírována z jiných zdrojů, přesto je majetkem para act? To je dost trapně trapný. Na druhou stranu jste přidali pár vlastních prvků. Za ně děkuji a přeji zdar.

Kopí osudu

(schima, 18. 6. 2013 9:56)

Co takhle kopí osudu uložené v Arménském chrámu Ečmiadzin
http://nd03.jxs.cz/042/707/d563d74b57_56278950_o2.jpg

Re: Kopí osudu

(Admin, 18. 6. 2013 11:20)

Toto kopi pochází ze 3. - 4. st. n. l. Cili prislo na svet o nekolik stovek let pozdeji ;)

SYLA KOPI OSUDU

(PETER KARVAY 17 9 1990, 27. 12. 2012 17:00)

DOBRI DEN CO KDYZ NEKDO NASEL TOTO KOPI A NECHTIC SE ONEJ RIZL A SILA Z KOPI VSTOUPILA DO TE OSOBY POTOM BI SAMOTNE KOPI NEPOTREBOVAL PODLE MNE BY SE TEN DOTYCNY POZNAL PODLE MODRE KRVE JAKO PRAVI KRAL Z DOBRYM SRCEM TAKTO BI TO CHTEL OSUT DOBREHO PANOVNIKA CELEHO SVETA

Re: SYLA KOPI OSUDU

(Admin, 31. 12. 2012 11:57)

1. sÍla s Í
2. DobrÝ den s Ý
3. Pravý jako mladý s Ý
4. By chtěl
5. OsuD

Velmi Vám doporučujeme knihu: "Pravidla českého pravopisu"

Team Pa

SYLA KOPI OSUDU

(PETER KARVAY 17 9 1990, 27. 12. 2012 16:59)

DOBRI DEN CO KDYZ NEKDO NASEL TOTO KOPI A NECHTIC SE ONEJ RIZL A SILA Z KOPI VSTOUPILA DO TE OSOBY POTOM BI SAMOTNE KOPI NEPOTREBOVAL PODLE MNE BY SE TEN DOTYCNY POZNAL PODLE MODRE KRVE JAKO PRAVI KRAL Z DOBRYM SRCEM TAKTO BI TO CHTEL OSUT DOBREHO PANOVNIKA CELEHO SVETA