Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nalezneme pozůstatky ráje?

 

Biblický příběh o vyhnání Adama a Evy z ráje patří mezi ty nejznámější. Takto měl začít život na zemi. "A Hospodin Bůh vysadil zahradu v Edenu na východě a postavil tam člověka, kterého vytvořil" (Gen 2:8) dočítáme se v Bibli. Znamená to, že tímto směrem skutečně leží nějaká "rajská zahrada"? Mnoho badatelů se ji, s pomocí vodítek uvedených v Písmu, snaží najít. Kde se asi rozkládá onen ráj plný košatých a plodných stromů, úrodné půdy a hojnosti? V potaz prý připadá hned několik lokalit. V Knize knih se hovoří o východní zemi, v jejímž středu stojí strom života a poznádní dobrého i zlého. Má tudy protékat řeka, která se dál dělí na čtyři hlavní toky. První má jméno Pišon a prý obtéká bohatou zemi Chavilu, druhý tok se nazývá Gichón a obtéká říši Kúš, třetí, Chidekel, údajně teče východně od Asýrie a čvrtá řeka nese jméno Eufrat. Jistá pojítka s geografií lze vysledovat na první pohled. Podaří se však najít skutečnou lokalitu Edenu?

http://www.rankopedia.com/CandidatePix/30472.gif

Jednou z nejpravděpodobnějších lokalit je oblast u města Tabríz (Irán)

Irák, Izrael Turecko, Srí-Lanka, Čína nebo například Severní Amerika to jsou místa nejčastěji spojovaná s polohou ráje. Keré je ale to pravé? Sjednou z uznávaných teorií přichází archeolog Dr. Juris Zarinks. Podle něj se zahrada mohla nacházed pod Perským zálivem - dedy ještě před tím, než se z něj stal záliv. Archeologické nálezy totiž naznačují, že zde ležela úrodná země. Badatel zařazuje příběh do období 6500 př. n. l.

zatopila voda prastarý ráj?

Tomuto tvrzení oponuje však britský archeolog David Rohl. Na podkladu informací získaných ze starých sumerských hliněných tabulek zařazuje Eden do dnešního Iránu, blízko městu Tabríz (viz víše). Právě toto místo má podle něj vykazovat podivohudné podrobnosti s biblickým popisem. Nacházejí se tu prameny čtyř řek a východně od Urmijského jezera leží údolí, jež je oblklopeno hornatými pásy. Dodnes je zde spousta vinic a neuvěřitelně úrodná půda. Je to snad bývalý Eden? Anebo je starý příběh jen smyšlený?

Urmijské jezero - je zde schován Eden?

Geografickou určitelnost Edenu například vylučuje profesor Alan Ralph Millard z Liverpoolské univerzity. Jde prý jen o symbolický mýtu! Proč ale nacházíme jeho odraz v realitě? Dkoazuje to snad, že se jedná o mýtus inspirovaný skutečností?

Je Eden jen mýtus odrazený ve skutečnosti

 přejato z časopisu Enigma 9/2011

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář