Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běhá po Austrálii Čupakabra?

9. 8. 2011

 

 
chupacabra_2
 
Chupacabra nebo chupacabras (výslovnost: / tʃupa'kabɾa / ze španělského slova chupar, což znamená „vysávat“, a cabra, což znamená „koza“, doslova „vysávač koz“), také nazývaný el chupacabras ve španělštině, je legendární zvíře údajně žijící v některých částech Ameriky.
Je spojena se spatřením údajně neznámého zvířetem v Portoriku (kde byla tato pozorování poprvé zaznamenána), Mexiku a Spojených státech, zejména v jejich latinskoamerické komunitě. Název zvířete pochází z jeho údajného zvyku útočit a pít krev dobytka, zejména koz. Pozorování očitých svědků tvrdí, že byl již v roce 1990 v Portoriku, a od té doby byla hlášena také daleko na severu v Maine i na jihu v Chile. Nejvíce údajných pozorování však pocházejí z Mexika, Střední Ameriky a jihozápadu USA (Texas, Nové Mexiko).
Fyzický popis tvora se liší. Podle prvních pozorování z Portorika to měl být malý, štíhlý, chlupatý humanoid, který se kromě masa a krve živí také banány. Jiní pozorovali těžkopádné lysé zvíře, velikostí malého medvěda, s řadou ostnů, dosahujících od krku až po ocas, nebo naopak lehké zvíře, pohybující se po zadních končetinách jako klokan. Podle některých zpráv může mít i křídla, podobná netopýřím, zbarvení má být šedé, pestré nebo proměnlivé, jako u chameleona. Všechny popisy mají něco společného - lysou kůži, pohyb po zadních končetinách, dlouhé tesáky a inteligentní, téměř lidské oči mandlového tvaru. V letech 2004 - 2011 byla několikrát vyfotografována, ulovena nebo nalezena uhynulá zvířata, pokládaná za chupacabru. Vždy se však jednalo za kojota nebo domácího psa, postiženého kožní nebo jinou chorobou (nejčastěji svrab), takže zvířata byla lysá, případně i jinak zdeformovaná. Biologové a přírodovědci jsou toho názoru, že chupacabra je moderní legendou.
Poprvé zaznamenané útoky se odehrály v květnu 1995 v Portoriku. Po tomto útoku bylo nalezeno osm mrtvých ovcí, každá se třemi bodnými poraněními v oblasti hrudníku a zcela vyčerpanou krví. O několik měsíců později, v srpnu 1995, očitý svědek Madelyne Tolentino uvedl, že viděl tvora v portorickém městě Canóvanas, kde bylo 150 hospodářských a domácích zvířat údajně zabito. V roce 1975 bylo zaznamenáno podobné zabíjení v městečku Moca, bylo přiřazeno Upíru z Moca (el gracinha de Moca). Původně tu bylo podezření, že vraždy byly spáchány členy satanského kultu, později bylo více vražd hlášeno kolem ostrova a mnoho farem hlásilo ztráty na životech zvířat. Každé ze zvířat krvácelo a mělo na sobě malé kruhové řezy. Portorický komik a podnikatel Silverio Pérez se zasloužil o termín chupacabras brzy po ohlášení prvních incidentů v tisku. Krátce po prvním hlášení incidentů v Portoriku bylo zaznamenáno úmrtí zvířat v jiných zemích, jako je Dominikánská republika, Argentina, Bolívie, Chile, Kolumbie, Honduras, Salvador, Nikaragua, Panama, Peru, Brazílie, USA a Mexiko. Podobný tvor však byl pozorován i v některých evropských zemí, hlavně v Rusku.
 
 
čupakabra
 
ghgdh
 

 

     (466x323, 45Kb)


 (700x483, 125Kb)


 (480x360, 159Kb)


 (464x348, 34Kb)

VIDEO