Jdi na obsah Jdi na menu
 


Draugr

24. 11. 2016

 

 

Draugr nebo draug ( stará norština : draugr, množné číslo draugar; moderní islandský : draugur, Faroese : dreygur a dánský , švédský a norský : draugen), také volal aptrganga nebo aptrgangr, doslova "znovu-chodící" ( islandský : afturganga) je nemrtvý tvor ze severské mytologie.

Vůle se zdá být silná dost k tomu, aby se Daugr dokázal vrátit zpět do svého těla.  Nicméně, když mohl znovu žít, mohli i znovu zemřít. Draugar zemře jen "druhou smrt" jen tehdy pokud jsou jejich těla spálena, roztrhána, nebo jinak zničena.
Draugarové žijí ve svých hrobech, často střeží poklad pohřbený s nimi v jejich mohyle. Některé prameny rozlišují dokonce suchozemské tvory a mořské draugary. Draugar vlastní nadlidskou sílu. Vyníkají zvlášť hnilobným zápachem. Některé prameny jim připisují i jakousi inteligenci, další pak dokonce fungující lidské orgány. Dokáže dokonce ovládat lidskou mysl. Může ovládat magii, nebo dokonce vstupovat do snů,

Léta, která živila legendu nejspíše notně přidala. Původně se totiž jednalo nejspíše o mrtvé válečníky, jejichž duch nedosáhl pokoje.

 

zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Draugr

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář