Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nekromanti

24. 11. 2016

 

 

 

Nekromancie (z řeckého νεκρομαντία, nekromantía, ze slov νεκρός – nekrós – mrtvý a μαντεία – manteia – věštění) je forma magické evokace. Jde o cílené vyvolání duše zemřelého se záměrem získat od něj nějakou informaci, případně duchovní ochranu. V literatuře se vyskytují i tvary nigromantie či nigromancie, odvozené z latinského niger („černý“) a řeckého μαντεία, manteia („věštění“), jedná se však o nesprávný tvar, vzniklý ve středověku zkomolením původního řeckého slova. Z tvaru nigromant pak zřejmě vznikl ve slovanských jazycích kalkem výraz černokněžník.
Nekromancie jako věštění prostřednictvím vyvolávání duchů mrtvých byla popisována už starověkými autory, literární popisy je možno najít i u Ovidia a Homéra, faktografičtější popisy například u Strabóna, podle nějž jde o nejobvyklejší formu věštění v Persii, zmínky o ní (spolu s jejím zákazem) je možno najít v Bibli (Deuteronomium 18,11). Nekromancie byla spojena se šamanismem a pohanskými kulty.
Od počátku středověku byla církví přísně trestána, i přesto však byla v lidové magii poměrně rozšířená. V renesanci začala být spojována s černou magií.
Určitým typem nekromancie je spiritismus, tedy vyvolávání duchů zemřelých, který se rozšířil v 19. století. Hermetici 19. století však již považují spiritismus za pokleslou formu nekromantie, kde jsou vyvolávající v moci vyvolaného ducha.
V pověstech a okultních historkách se zemřelí někdy v různých podobách zjevují, aniž by byli vyvoláni, pak se o nekromancii nejedná.

Nekromant – osoba, pokoušející se evokovat zemřelého – k tomu používá speciálních magických praktik. Používají se různá zaklínání a magické artefakty, například svíce nebo speciální nekromantická kuřidla, protože mrtvý se prý materializuje z dýmu. Nekromant musí určitou dobu před evokací dodržovat půst, sexuální abstinenci, vyvarovat se požívání alkoholu, vybrat si astrologicky správný čas. Čarodějné knihy obsahující návody k vyvolání zemřelých se nazývají grimoáry. Nekromant si rovněž může navodit potřebný sen, takže k evokaci zemřelého dochází pouze ve spánku.

Nekromant je kouzelník zaobírající se smrtí a tím co je po ní. Studuje smrt a je to právě smrt v mnoha svých podobách, která ho nejčastěji provází na jeho cestách. Studium smrti není zrovna vhodné pro slabší povahy a rozhodně to není nic jednoduchého, ale pro odhodlané a pilné studenty znamená velkou moc a třas kolenou nepřátel.
Nekromant je obor kouzelníka, zaměřený na studium temnějších koutů magie a nekromancie. Přestože je v základním kouzelnictví zevrubně obeznámen, dále se o něj příliš nezajímá, protože ho považuje za příliš fádní, běžné, nezajímavé, nemoderní a co-já-vím-co-ještě. Oproti mágovi a čarodějovi je to trochu praktičtější povolání, s výstupy ve více směrech. Ale víc už vám k tomu neřeknu, dále už si musíte udělat názor sami.

 

zddroje:

http://www.phil.muni.cz/~rozboril/odkaz4.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nekromancie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář